Yükleniyor...

Elektronik Atıkların Yönetimi

Elektronik Atıkların Yönetimi

Teknolojinin gelişimiyle birlikte elektrikli ve elektronik eşyalar çeşitlenmiştir. Farklı markaların, farklı yaklaşımıyla cihazlar içerisinde kullanılan malzemeler de değişkenlik göstermektedir. Tek tip olmayan AEEE’ler için sahada tasnif, elle ayrıştırma ve AEEE’ye doğru ve özelliğine uygun uygulamalarla geri dönüşüm uygulamak gerekmektedir. 

Örneğin; AEEE’lerin içerisinde düzgün işlenmediği ve kontrolsüz şekilde doğaya salındığı takdirde tehlikelilik arz eden maddeler vardır. Bu sebeple Ekolojik Enerji AEEE İşleme Tesisi farklı hatları içerisinde barındırmaktadır. Tesisimizde, geri dönüşüm yapılacak AEEE’ler el değmeden mümkün olan en küçük parçaya kırılmaktadır. Bu sayede cihazlara yönelik geri dönüşüm garantisini verilebilmekte ve fiziksel kırma ile veri güvenliğini sağlanmaktadır. 
Ekolojik Enerji teknolojik ürünlerin geri dönüşümünü sağlayarak gerek ülke ekonomisinde, gerek teknoloji üretimi yapan firmalara gerekse de çevreye büyük destek sağlamaktadır. 
Ekolojik Enerji tarafından Çorlu’da devreye alınan Elektronik Atık Tesisi Türkiye'nin ilk elektronik atıkları, minimum tane (0,12mm) boyutuna (0,12mm) indirgeme/ayrıştırma teknolojisine sahiptir. Atık Buzdolabı İşleme Tesisi ise Türkiye'nin en büyük kapalı devre buzdolabı geri dönüşüm tesisidir.


Tesislere Kabul Edilen AEEE Kategorileri        : 1, 2, 3, 4, 5, 6

  • Buzdolabı/soğutucu/iklimlendirme cihazları
  • Büyük Beyaz Eşyalar (buzdolabı ve iklimlendirme cihazları hariç)
  • TV ve monitörler
  • Bilişim Telekomünikasyon ve Tüketici Ekipmanları (TV ve monitörler hariç)
  • Aydınlatma Ekipmanları
  • Küçük Ev Aletler, Elektrikli ve Elektronik Aletler, Oyuncaklar, Spor ve Eğlence Ekipmanları, İzleme ve Kontrol Aletleri

 

Atık Buzdolabı ve Soğutucu Cihazları İşleme Kapasitesi: 60 Adet/Saat
Diğer AEEE İşleme Tesisi:11.720 Ton/Yıl
Çıktılar: Metaller, Plastikler, Kıymetli Metaller
 

 ELEKRONİK ATIKLARIN GERİ KAZANIMI hizmet sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.